Gdzie szukać pomocy z programowaniem

Jak rozwinąć swoją karierę programistyczną

Jesteś junior developerem? Chcesz nauczyć się nowej technologii, np. Node.js, MongoDB, Vue, Angular, .NET Core, Python, PowerShell czy SCSS? Tak jak w większości projektów, możesz manipulować trzema zależnymi parametrami:

  • jakość
  • czas
  • koszt

Mam czas ⏳ - Czytanie dokumentacji “od deski do deski”

Uważam, że jest to podstawowa rzecz w przypadku, kiedy chcesz nauczyć się nowej technologii. Wiele długofalowych projektów ma dobrą dokumentację online, z której warto skorzystać. Zapoznanie się z nią zajmie sporo czasu, ale pozwoli Ci dogłębnie zrozumieć zasadę działania nowego języka w przeciwieństwie do czytania artykułów na zewnętrznych stronach. A bez zrozumienia podstaw albo niektórych zaawansowanych mechanizmów, trudno pojąć inne aspekty:

  • trudno uczyć się języka F# bez znajomości zasad programowania funkcyjnego;
  • trudno projektować bazy danych bez znajomości sposobu, w jaki silnik przechowuje i przeszukuje dane;
  • trudno korzystać ze zmiennych w JavaScripcie bez znajomości koncepcji domknięcia i zakresu zmiennych;
  • trudno pisać aplikacje w Node.js bez znajomości sposobu, w jaki Node.js obsługuje żądania, wątki i kod asynchroniczny.

Alternatywą albo uzupełnieniem do dokumentacji są specjalistyczne książki. Przy obecnym pędzie zmian, książki nie tyle się dezaktualizują - bo większość koncepcji i podstaw się nie zmienia - o ile zwyczajnie nie zawierają najświeższej wersji, nie opisują najnowszych funkcji. Przykłady szalejących technologii to .NET Core czy choćby npm. Od książek można zacząć, zwłaszcza że nierzadko prezentują bardziej przystępne opisy, jednak w celu dalszego kształcenia konieczne będzie śledzenie zmian wybranej technologii, aby pozostać z nią na bieżąco.

Proponuję usługę powiadamiania o nowościach w aplikacjach i bibliotekach - emailem, filmem wideo albo podczas osobistych spotkań - zapraszam do kontaktu.

Chcę oszczędzić 💰 - Tutoriale i przykładowe projekty

Częstokroć możesz znaleźć darmowe jednostronicowe przewodniki wprowadzające do technologii. Są świetnym rozwiązaniem do pobieżnego poznania i szybkiego wdrożenia się i sam często z nich początkowo korzystam, aby się przekonać, czy dana technologia spełni moje wymagania.

Jednak w dłuższej perspektywie, korzystanie z tutoriali jest bardzo powierzchowne. Będzie Ci brakowało elementarnej wiedzy, o której pisałem w poprzednim rozdziale.

Podobnie jest z uczeniem się nowej technologii, np. frameworku testowego Jest, na podstawie przykładowego projektu. Pozwoli Ci to na szybkie rozpoczęcie pracy z tym framworkiem, ale prędko pojawią się wątpliwości, problemy i luki w wiedzy. O ile rozwiązania problemów często prędko znajdziesz w internecie, o tyle posiadanych luk w wiedzy nie będziesz świadomy. Nie będziesz więc wiedział, że coś można zrobić łatwiej, wydajniej, albo że zwyczajnie jest to wykonalne.

Chcę najwyższą jakość w najkrótszym czasie 🏆 - Mentoring

Jeżeli jesteś zdeterminowany dobrze i szybko poznać nową technologię albo jej część, zapraszam do skorzystania z propozycji wdrożenia, przekwalifikowania albo mentoringu.

Przez wiele lat szkoliłem programistów i wdrażałem juniorów. Pracowałem zarówno z osobami o bardzo wysokich kompetencjach, jak i osobami rozpoczynającymi dopiero kontakt z programowaniem.

Ułożymy plan rozwoju zależny od posiadanego czasu i Twojego stopnia zaangażowania. Sam zdecydujesz o tempie i zakresu materiału, jaki chcesz przyswoić, a dzięki ukierunkowanym ćwiczeniom i natychmiastowej pomocy, Twój rozwój przebiegnie w sposób błyskawiczny 🚀.

Co ważne - ominą Cię problemy i przeboje, przez które sam przechodziłem. Poznasz to, co się faktycznie przydaje, na co zwracać uwagę i co jest używane we współczesnych projektach.